fbpx

Hooajalised tööd – muru rajamine ja tänavakivide (tänavasillutiste) paigaldus

Hooajalised tööd – tänavakivide paigaldus ja muru rajamine

Kas tead, et tänapäeval saab hooajalisteks ehitustöödeks nimetada peaaegu veel vaid muru rajamist ja tänavakivide paigaldus? Loe, kuidas neid töid teha.

tänavakivi paigaldus ja haljastus Mardi talus
tänavakivi paigaldus ja haljastus Saaremaal
Tänavakivide paigaldus ja haljastustööd Saaremaal Mardi talus

Hooajalised tööd – muru rajamine ja tänavakivide (tänavasillutiste) paigaldus

Tänu kaasaegsetele materjalidele ja tehnoloogiatele ei saagi me peaaegu enam rääkida hooajalistest ehitustöödest. Hooned kaetakse telkidega ja maju ehitatakse ka kõva pakasega. Muidugi, sellisel juhul peab tellija arvestama ca 10-protsendise hinnalisaga.

Peab aga tunnistama, et mõned tööd siiski on sellised, milleks peab õues olema vähemalt +5 kraadi sooja. Need on tööd, mille tegemise kohti ei ole võimalik katta ega kütta või läheb nende tööde tegemine pakasega lihtsalt mõttetult kalliks. Sellepärast on sesoonseteks töödeks jäänud haljastus ja kivisillutise (rahvakeeli tänavakivi) paigaldamine ning samuti EPS-soojustusplaatide paigaldamine, villaplaatfassaadi tööd ning krohvimistööd, kuid meie keskendume selles artiklis kahele esimesele.

Haljastamine eeldab pehmet maad ja kvaliteetset mulda

haljastustööd
haljastustööd
Ideaalne muld on hästi kobestatud ja pH tase 6.5

Haljastamist ei saa teha külmunud maal ning neid töid tuleb teha ajal, mil väljas on püsivalt soojakraadid. Sel ajal on pinnas kuivem ja muldkeha on selle tõttu parem töödelda ning ka muruseeme läheb paremini kasvama.

Haljastuse juures on esmatähtis mulla kvaliteet. See peaks olema piisavalt kohev ning sisaldama vajalikul hulgal liiva, turvast, naatriumi ja mulda. Mullakiht peaks olema minimaalselt 15 cm paks. Kui mulda on vähem, kuivab see kiiresti ning sama juhtub ka muruga.

Muld ei tohi olla väga sõre või savine. Sõredast mullast jookseb vesi läbi ja see kuivab kiiresti. Suvekuudel, kui on väga kuiv, muutub sellisel mullal kasvav muru kollaseks ja on tugeva liblega. Muidugi – kui on mitu nädalat järjest kuiv olnud, siis kuivab ära igasugune muld. Liiga savirikas muld muutub aga väga kõvaks ja ei lase muruseemnel juurduda. Võib juhtuda nii, et sellisel mullal ei hakkagi muru kasvama.

Muru ei pruugi kasvama hakata ka heal mullal, kui muru külvatakse liiga hilja sügisel. Seeme ei pruugi idaneda ja külm võib sellele liiga teha.

Muruhooldus tuleks esimest korda ette võtta, kui lible on ca 10 cm kõrge. Kui taimed on juba piisavalt tihedad ja tugevad, tasuks muru niita kaks korda nädalas. Mida tihedamini niidad, seda ilusam on tulemus.

Kuidas muru külvata?

Kõigepealt tuleks paika panna muru kalle. Oluline on, et see läheks majast eemale, vastasel korral hakkab vesi maja juurde kogunema. Järgmisena tuleks muld ettenähtud alale laiali laotada ning seejärel kivid ja muu mitte sinna kuuluv välja rehitseda. Rehitsemise eesmärgiks on ka pinnase kobestamine.

Nüüd saad juba muruseemne koos väetisega maha külvata. Võta reha ja rehitse seeme mulda ning rulli kogu pinnas mururulliga üle. Nüüd ongi haljastus tehtud ja jääb vaid oodata, millal saab muru niitma hakata.

Kivisillutise ehk tänavakivide paigaldus

Enne tänavakivide paigaldama hakkamist märgitakse esimesena maha töömaa ning pannakse paika kõrgused ja kalded. Nagu murugi puhul, tuleb sillutis paigaldada kaldega majast eemale. Pärast seda kooritakse kasvupinnas ehk eemaldatakse muru või muud taimed.

Kivisillutise alla ei tohi jääda savikihti. Seal peab olema pinnas, mis laseb veel ära voolata. Kui pinnase peal ei ole piisav dreenikiht hakkab see talvel külmumisega mängima. Kui tänavakivi platsi alla jääb mulda ja see ära külmub, tekib kerge. Mullaga on see hea asi, et sulades vajub maapind tagasi. Saviga aga nii lihtne ei ole. Kui savikiht on liiga lähedal, siis külm kergitab savi, aga sulades see tagasi ei vaju.

Sellepärast soovitame meie pinnase sügavamalt ära koorida ning kõige alla panna kruusakihi. Sellele tuleks paigaldada geotekstiil, mille peale omakorda läheb killustiku kiht. Ja sealt edasi juba sõelmed tänavakivi sängitamiseks. Kui tegemist on väga pehme pinnasega, soovitame esimeseks kihiks panna jämedamat, erialases keeles 32/64 killustikku ja selle peale peenemat ehk 16/32 killustikku, mida nimetatakse ka dreenikihiks. Viimane töö enne kivide paigaldamist on sängituskihi paika panek, mille sisse kivid laotakse.

Ja ongi kõik, ilus muru ja tänavakivid ongi paigas. Kui sa ise nende töödega mässata ei taha, võta ühendust ja me tuleme sulle appi.

Scroll to Top